Committees

General Chair

Jan Mućko
UTP University of Science and Technology
(POLAND)

Ryszard Strzelecki
Gdynia Maritime University
(POLAND)

Technical Program Committee

Haitham Abu-Rub
Texas A&M University at Qatar
Vanja Ambrožič
University of Ljubljana
Roman Barlik
Warsaw Univesity of Technology
Pavol Bauer
Delft University of Technology
Grzegorz Benysek
University of Zielona Góra
Jürgen Biela
Swiss Federal Institute of Technology
Frede Blaabjerg
Aalborg University
Giusseppe Buja
University of Padova
Carlo Cecati
University of L’Aquita
Ilami Colak
Gazi University
Piotr Chrzan
Gdańsk University of Technology
Carlos Couto
University of Minho
Sergej P.Denisiuk
National Technical University of Ukraine
Andrzej Dębowski
UTP University of Science and Technology
Christian Dick
Cologne University of Applied Science
Leopoldo Franquelo
University of Sevilla
Ilya Gallkin
Riga Technical University
José Ignacio León Galván
University of Sevilla
Jacek Gieras
UTP University od Science and Technology
Luis Gomes
Universidade Nova de Lisboa
Bogusław Grzesik
Silesian University of Technology
Marek Hartman
Gdynia Maritime University
Dmitri Jeltsema
Delft University of Technology
Marian Kaźmierkowski
Warsaw University of Technology
Sergej Kharitonov
Novosibrisk State Technical University
Włodzimierz Koczara
Warsaw University of Technology
Zbigniew Krzemiński
Gdańsk University of Technology
Marco Liserre
Christian-Albrechts-University of Kiel, Germany
Shankar Ekkanath Madathil
University of Sheffield
Mariusz Malinowski
Warsaw University of Technology
Joao Martins
Universidade Nova de Lisbona
Daniel Montesinos Miracle
Universitat Politecnica de Catalunya
Maria Isabel Milanés Montero
Universidad de Extremadura
Janusz Nieznański
Gdańsk University of Technology
Vitor Pires
Polytechnic Institute of Setúbal
Armando Pires
Polytechnic Institute of Setúbal
Stanisław Piróg
AGH University of Science and Technology
Jacek Rąbkowski
Warsaw University of Technology
Enrique Romero
University of Extremadura
Alex Ruderman
Nazarbayev University
Detlef Schulz
Helmut Schmidt-Universität, Hamburg
Fernando Silva
Technical University of Lisbon
Paolo Tenti
University of Padova
Valentin S. Tomasov
Saint Petersburg University of ITMO
Istvan Vajda
Óbuda University
Dmitri Vinnikov
Tallinn University of Technology
Dan Wilamowski
Auburn University, Alabama
Helmut Weiss
Montanuniversitaet Leoben
Krzysztof Zawirski
Poznań University of Technology
Valery Zhuikov
National Technical University of Ukraine

 

Organizing Committee

UTP University of Sciece and Technology

Tomasz Andrysiak
Sławomir Bujnowski
Piotr Kiedrowski
Malwina Kłosowska
Agnieszka Ledzińska
Zbigniew Lutowski
Adam Marchewka
Beata Marciniak
Karolina Skowron
Mścisław Śrutek
Łukasz Zabłudowski

Chair of Organizing Committee
Tomasz Marciniak
UTP University of Science and Technology