Technical Program Chairs

Haitham Abu-Rub
José Ignacio León Galván
Mariusz Malinowski

Track Co-Chairs

CT1: Power Generation, Transmission and Distribution

  • Sławomir Cieślik, UTP University of Science and Technology in Bydgoszcz, Poland
  • Detlef Schulz, Helmut Schmidt-Universität, Hamburg, Germany

CT2: Smart Grid Technologies & Applications

  • Eva González,Romera University of Extremadura, Spain
  • Peter Palensky, Delft University of Technology, Netherlands
  • Zbigniew Hanzelka,AGH University of Science and Technology, Krakov, Poland


CT3: Renewable Energy Sources and Technology

  • Janusz Nieznański,Gdańsk University of Technology, Poland
  • María Isabel Milanés Montero, University of Extremadura, Spain
  • Piotr Biczel, Warsaw University of Technology, Poland

CT4: Power Electronics Controllers for Power Systems

  • Enrique Romero, University of Extremadura, Spain
  • Frede Blaabjerg, Aalborg University, Denmark
  • Jürgen Biela ETH Zurich, Switzerland

CT5: Electro-Mechanical Energy Conversion

  • Armando Pires, Polytechnic Institute of Setúbal, Portugal
  • Kyo-Beum Lee, Ajou University, Korea
  • Andrzej Dębowski,UTP University of Science and Technology in Bydgoszcz, Poland

CT6: EMI Problems

  • Marek Hartman, Gdynia Maritime University
  • Vanja Ambrožič, University of Ljubljana, Slovenia
  • Robert Smoleński,University of Zielona Góra, Poland

CT7: Power Electronic Systems and Applications

  • Dmitri Vinnikov, Tallin Technological University, Estonia
  • Jacek Rąbkowski, Warsaw University of Technology, Poland
  • Christian Dick, Cologne University of Applied Sciences, Köln, Germany

CT8: Intelligent Control and Automation

  • Joao Martins, CTS, UNINOVA, Lisbon, Portugal
  • Mojtaba Ahmadieh Khanesar, University of Semnan, Iran
  • Ryszard Choraś, UTP University of Science and Technology in Bydgoszcz, Poland

CT-S: Special Sessions

  • Grzegorz Benysek, University of Zielona Góra, Poland
  • Alexander Ruderman, Nazarbayev Uinversity, Kazahstan

Track co-Chairs:   >>pdf<<